Lugeja küsib: Miks mu kaal ikkagi ei lange, kuigi kulutan rohkem energiat, kui toiduga omastan?

On teada, et inimene kaotab kehakaalu siis, kui ta kulutab rohkem energiat (kilokaloreid), kui sööb. See põhineb energia jäävuse seadusel, millest järeldub, et energia ei teki ega kao, vaid kandub ühelt kehalt teisele. Seega on üsna levinud arusaam, et kui tarbida vähem kaloreid, siis me kehakaal langeb. Teoreetiliselt peaks see ka töötama. Selle tulemusena on mitmed toitumishuvlised hakanud arvutama kui palju kilokaloreid nad päeva jooksul tarbivad ja kui palju kulutavad. Paraku on inimese keha oma ehituselt natuke keerulisem ja kilokaloritele keskendumine tihtitpeale loodetud tulemust ei too.

Internetist võib leida mitmeid energiasoovituse kalkulaatoreid, mis kiirelt ja lihtsalt arvutavad inimese päevase energiavajaduse. Tasub meeles pidada, et antud kalkulaatorid pakuvad ligikaudset tulemust ega ole väga täpsed. Samamoodi võidakse eksida ka toiduga saadava energiahulga hindamisel.

Kui keskendutakse ainult kilokalorite lugemisele, siis kiputakse ära unustama, et toit, mida me sööme, mõjutab kogu keha ja tervist, sh organeid, lihaseid jne. Erinevad toitained avaldavad suurt mõju hormoonidele, millest omakorda sõltuvad keha toimingud, sealhulgas organismi ainevahetus. Sellest näiteks sõltub, kas keha kulutab või hoopis talletab rasva. Samuti erineb energiahulk, mis kulub erinevate toiduainete lõhustamiseks. Näiteks liha seedimiseks kulutab organism märkimisväärselt rohkem energiat kui makaronide puhul.

Selle asemel et muretseda, kas trennis sai kulutatud 400 või 600 kilokalorit, tasub rõhku panna tervislike harjumuste kujundamisele. Need aitavad soovitud kehakaalu saavutada ja on jätkusuutlikud. Alati võib pöörduda ka kvalifitseeritud toitumisõustaja poole, kes aitab tulemust saavutada. Siin mõned soovitused, millele tuleks tähelepanu pöörata:

– Toidu kvaliteet. Eelista naturaalset ja tarbi töödeldud toitu nii vähe kui võimalik.
– Mitmekülgne toit. See aitab ära hoida toitainete puudust.
– Tee vahet, millal oled näljane ja millal on kõht täis
– Liigu võimalikult palju ja istu võimalikult vähe
– Maga piisavalt ja maanda stressi
– Ole järjekindel nii trennis kui ka toitumises

Ilusat kevadet,


Viited:
Barr S.B. and Wright J.C.Postprandial energy expenditure in whole-food and processed-food meals: implications for daily energy expenditure. Food Nutr Res. 2010 Jul 2;54.

Lichtman S.W., Pisarska K., Berman E.R., et al. Discrepancy between self-reported and actual caloric intake and exercise in obese subjects. N Engl J Med 1992;327:1893-8.

Lin PH, Proschan MA, Bray GA, Fernandez CP, Hoben K, Most- Windhauser M, et al. Estimation of energy requirements in a controlled feeding trial. Am J Clin Nutr. 2003; 77(3):639-45.