Kas uusaastalubadused töötavad?

Kas teadsid, et uusaastalubadused töötavad paremini kui muul ajal seatud eesmärgid? Kuigi uute muudatuste elluviimiseks ei ole vaja uut aastat ära oodata ja nendega sobib alustada ükskõik millal, on uuringud näidanud, et need on siiski mõnevõrra püsivamad. Näiteks ühes uuringus selgus, et kui kuus kuud hiljem uuriti jälgijate hulka, siis vahe oli pea kümnekordne. Just uuel aastal antud lubaduste korral oli see niivõrd palju suurem. Siiski oli nii õnnestujaid kui ka ebaõnnestujaid mõlemas grupis.

Üks vaieldamatult levinumaid uueaastalubadusi on kaalulangetamine, mis on nii mõnigi kord põhjustanud tormijooksu erinevatele imedieetidele. Neid reklaamitakse suurte lubaduste ja edulugudega. Paljud neist kõlavad liiga hästi, et tõsi olla. See ei ole saladus, et enamus neist kukuvad pikema aja jooksul läbi. Probleem ei seisne selles, et need kiire tulemuseni (kaalulangetamiseni) ei võiks viia. Pigem aga selles, et teatud aja möödudes on kaotatud kilod tagasi. Tihti rohkemgi. Selle asemel, et mõne uuest dieedist osa võtta, keskendu sellele, et sa saaksid õnnelikumaks, tervemaks ja oleksid paremas vormis. Ning kehakaal on selle kõige juures iseenesest kaasnev.

Siin on viis soovitust, mis aitaksid Sul olla eesmärkide osas edukas:

  • Püstita üks eesmärk korraga. Nii on tõenäosuse suurem, et sa ka oma eesmärgi saavutad. Kui eesmärke on palju, on kõigile äärmiselt raske keskenduda.
  • Eesmärkide osas jää kahe jalaga maa peale. Eesmärk peab olema reaalne ja saavutatav. Näiteks, kui sa ei ole mitu aastat regulaarselt treeninud, siis liigutamine paar korda nädalas on eesmärgina palju mõistlikum (ja jätkusuutlikum) kui kohe viis korda nädalas treenima hakata.
  • Informeeri oma lähedasi. See parandab keskendumist ning nende toetus mõjub motiveerivalt. Eriti just raskel hetkel.
  • Premeeri ennast.Kuid see ei tohi olla vastuolus sinu eesmärgiga. Seetõttu ei sobi ennast alati toiduga – näiteks maiustustega – premeerida. Leia midagi, mida oleks põnev oodata. Näiteks uute riiete või mõne terviseteenusega.
  • Ole positiivne. Vanad harjumused ei muutu üleöö ning nad võivad aeg-ajalt endast märku anda. Pea meeles, et väikesed tagasilöögid ei ole põhjus alla andmiseks.

Tervislikku alanud aastat soovides,

henrinimi