Kuidas kehakaal langema panna?

Mis on parim viis kaalu langetada? Kas muuta toitumist või teha rohkem trenni? Nagu selgub ühest hiljutisest Ameerikas läbi viidud uuringust, saab kaalu langetada ka siis, kui keskenduda hoopis mõnele teisele eesmärgile – näiteks sellele, et kaalus juurde ei võtaks.

Nimelt leiti uuringus, et naistel, kes keskendusid valkude tarbimise suurendamisele, õnnestus edukalt mitte ainult kaalu säilitada, vaid ka seda langetada. Uuringus osales kokku 1823 keskealist naisterahvast, kellelt
küsiti valkude tarbimise ja vajalikkuse kohta. Samuti uuriti ka erinevaid viise, mis osalejate arvates aitaksid kaalutõusu vältida. Üle 94% vastajatest teadsid, et head valguallikad on kana, kala ja loomaliha.

Toidukoguste vähendamine ja treenimine olid kõige levinumad viisid, mis aitavad kaalu tõusu vältida (vastavalt 86% ja 85% vastanutest). Samas 43% uuringust osalejatest väitsid, et suurem valgu tarbimine aitab kaalu juurdevõtmist ära hoida.

Seejärel jälgisid teadlased osalejate valkude tarbimist ja kehakaalu muutusi kahe aasta jooksul. 381 naisel oli kehakaal püsima jäänud (muutus ±0.9kg); 659 oli kaal langenud (>1kg) ja 714 naisel tõusnud (>1kg). Kaalulangetajate rühmas oli rohkem naisi, kes võtsid eesmärgiks suurendada valkude tarbimist (ja seda ka tegid). Teisest küljest oli kehakaalu suurendajate rühmas rohkem naisterahvaid, kes vältisid kaalu tõusu toidukordade vahele jätmisega.

Selle uuringu järgi võib valkude osakaalu suurendamine menüüs olla üks edukaid viise takistada kaalu tõusu ning mis veelgi parem – paljude jaoks võib olla see üks edukas viis kaalu langetada.

Edukat ja tervislikku toitumist!

 

 

Viide:

Aldrich ND, Perry C, Thomas W, Raatz SK, Reicks M. Perceived importance of dietary protein to prevent weight gain: A national survey among midlife women. J Nutr Educ