Tervislikke toitumisnippe koolialguseks

Kool on kohe-kohe ukse ees, mis tähendab, et paljud lapsed on suvepuhkuselt tagasi ja valmistuvad juba peagi algavaks kooliaastaks. Kooliaasta algus võib olla küll väga põnev, kuid samas ka väga stressirohke aeg nii lastele kui ka nende vanematele. Uued õpetajad, varajane ärkamine, kodutööd ning huviringid-treeningud. Seetõttu võib kooliaasta virvarris jääda toitumine natuke unarusse ning soodustada ebatervislikumate söömisharjumuste teket. Siin on kaks lihtsat nippi, mis aitavad vanematel lapse toitumisharjumusi tervislikena hoida.

 

Hommikusöögi tähtis roll

Alusta päeva tervisliku hommikusöögiga. Arvukalt teadustöid on näidanud, et hommikusöögi söömine on seotud lapse parema õppevõimekuse, tervislikuma elustiili (kehakaal ja liikumine) ning toitumisharjumustega. Seega on oluline, et koolilaps alustaks oma päeva hommikusöögiga. Lapsevanematel tasub selle nimel anda endast parim. Seda kinnitab ka üks Austraalias läbi viidud uuring, mis leidis, et lapsed, kelle emad jätsid sageli toidukordi vahele, käitusid samamoodi – ehk siis jätsid suurem tõenäosusega hommiku- ja lõunasöögi söömata. Kuidas õpetada last hommikuti sööma? Üks võimalus on teha seda üheskoos ja olla oma lastele eeskujuks.

Lisaks hommikusöögi söömisele, on oluline ka selle koostis. Eespool mainitud uuringud kasutasid erinevaid hommikusööke – alates šokolaadikreemiga kaetud saiast kuni hommikusöögihelveste ja pudruni välja. Üks esimene oluline aspekt laste toitumises on organismi energiavajaduse rahuldamine, mis optimeerib kasvu ning arengut. Tõenäoliselt mistahes hommikusöök annab organismile energiat. Ühed natuke rohkem, teised natuke vähem.  Kuid lisaks sellele on tähtis ka mitmekülgne ja tasakaalustatud toidulaud, mis varustab kasvavat organismi vajalike toitainetega. Seetõttu tasub hommikusöögiks eelistada näiteks putru ja puuvilju hommikusöögihelvestele või kondiitritoodetele. Viimased on eelkõige pungil lisatud suhkrutest, mis põhjustavad veresuhkrutaseme kõikumise. See mõjutab lapse tuju, tähelepanuvõimet ja täiskõhutunnet. Samuti leidub neis märkimsiväärselt vähem kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid ja teisi antioksüdante.

Tervislikud toidud köögis ja vahepalad

Asenda köögis leiduv ebatervislik toidukraam tervislikuma, värskema ja täisväärtuslikuma toiduga. Üks oluline toitumisharjumuste mõjutaja on köök ja seal leiduvad toidud. Peale kooli tunnevad lapsed sageli vajadust vahepala või väiksema toidukorra järele. Kuna vanemad on sageli pikemalt tööl, vastutab laps oma toiduvaliku eest ise. Kui kõht on tühi, leiab laps ennast peagi köögist toitu otsimas. Krõpsude, kommide ja valmistoidu asemel tasub köögis hoida puu- ja juurvilju, pähkleid ning saia aseme täisteratooteid, mis sobivad hästi vahepalaks või väiksemaks toidukorraks. Selline keskkond soodustab püsivalt tervislikumate toitumisharjumuste teket ning tihtipeale võidavad sellest ka vanemad ise.

Märtsis kirjutasin, kuidas lapsele tervislikumat toitumist õpetada. Seda artiklit saab lugeda siit- http://www.linnuliha.ee/kuidas-lapsele-tervislikumat-toitumist-opetada/2015/03/23/

Tervislikku kooliaastat!

¹ Pivik R.T., Tennal K.B., Chapman S.D., Gu Y., Eating breakfast enhances the efficiency of neural networks engaged during mental arithmetic in school-aged children. Physiol Behav. 2012 Jun 25;106(4):548-55.

² Dubois L., Girard M., Potvin Kent M., Farmer A., Tatone-Tokuda F.,Breakfast skipping is associated with differences in meal patterns, macronutrient intakes and overweight among pre-school children. Public Health Nutr. 2009 Jan;12(1):19-28.

³ Pearson N., Williams L., Crawford D., Ball K. Maternal and best friends’ influences on meal-skipping behaviours. Br J Nutr. 2012 Sep;108(5):932-8

⁴ Cooper S.B., Bandelow S., Nute M.L., Morris J.G., Nevill M.E., Breakfast glycaemic index and cognitive function in adolescent school children. Br J Nutr. 2012 Jun;107(12):1823-32.