Neli hoidist liha juurde
Käes on hoidistamise tippaeg. Purki tuleb pista kõik, mida marjapõõsad, õunapuud ja mets pakuvad. Omakasvatatud köögiviljad tuleb kavalalt ära kasutada nii, et terve talv saaks meenutada suve ja suviseid maitseid. Valmis tuleb meisterdada pannkoogi- ja pudrumoosid, marmelaadid, džemmid, tšatnid ja muud hoidised. Talvevarud tuleb keldririiulile pista! Jagame Teile 4 erinevat hoidiseideed, mis sobivad liha kõrvale pakkumiseks.
Retseptid raamatust: “Lihtsalt Linnulihast. Kiired ja kodused road kanast kuni pardini”.
Koostisosad
-
Rabarberivinegrett
- 250 g rabarberivarsi, koorituna
- 0,5 dl vett
- 2 sl oliiviõli
- 4-5 tl mett
- 5-6 tl palsamiäädikat
- näpuotsatäis soola
-
Tomatimoos
- 750 g tomateid
- 2 sibulat
- 6 sl punaseveiniäädikat
- 5-6 tl suhkrut
- kimbuke tüümiani
- soola, pipart
-
Suvikõrvitsa-tomatihoidis
- 400 g suvikõrvitsat
- 2 punast sibulat
- 600 g tomateid
- 6 sl valgeveiniäädikat
- 2-4 tl suhkrut
- 50 g rosinaid
- pipart, soola
-
Õuna-rabarberitšatni
- 1,5 dl valgeveiniäädikat
- 5-6 sl suhkrut
- 3 suuremat õuna
- 150 g puhastatud rabarberitükke
- 3 sibulat
- 1-1,5 tl muskaatpähklit
- 0,5 tl jahvatatud kaneeli
Valmistamine
Rabarberivinegrett
Rabarberivinegrett on lausa sõltuvust-tekitav. Veidike hapukas, veidike magus. Vajadusel saad maitseid oma meelejärele kohandada.
Soovitused
- Sobib kõige paremini pardifilee salatisse kastmeks.
- Suurema koguse saamiseks lisa kõiki koguseid topelt.
Lõika rabarber õhukesteks viiludeks ning pane pannile koos veega hauduma. Hauta seni kuni vesi on aurustunud. Seejärel pane rabarberid mikserisse, lisa ülejäänud ained ning püreesta ühtlaseks. Vajadusel timmi maitseid.
Tomatimoos
See moos on eriti hea, kui valmistada see turutomatitest või siis kasvuhoones kasvavatest punapõsksetest viljadest. See on ju aeg, kui tomatitel on kõige aromaatsem ja parem maitse. Tomatimoos on üks nendest moosidest, mis pardifileega juskui valatult kokku sobib.
Koori tomatid: Selleks tee tomatite otsa noaga rist ning aseta need siis keevasse vette 10-20 sekundiks. Seejärel võta veest ning koori nahk maha.
Kuumuta potis veidi õli. Haki sibul ning pane sibul potti küpsema. Lõika kooritud tomatid sektoriteks ning lisa samuti potti. Pane segades juurde ülejäänud ained ja hauta siis madalal kuumusel ca 30-40 minutit või seni kuni tomatid on katki haudunud ja sibul pehme. Eemalda tüümianioksad, vajadusel maitsesta soola ja pipraga. Pane ettevalmistatud purkidesse.
Soovitused:
- Soovi korral lisa potti hauduma ka 1-2 tl köömneid.
- Kui köömneid ei taha, siis võid näiteks maitseks juurde hakkida värsket basiilikut.
Suvikõrvitsa-tomatihoidis
Seesama hoidis sobib maitse täiendamiseks nii küpsetatud pardifilee, kui ka erinevate grillihade juurde.
Poolita suvikõrvits ning eemalda sisu.Haki sibul ning prae potis paar minutit. Lõika suvikõrvits ja tomat väiksemateks tükkideks ning lisa potti sibula juurde. Lisa veiniäädikas, suhkur, rosinad. Lisa maitse järrgi soola ja pipart. Lase podiseda madalal kuumusel tunnike või seni kuni suvikõrvits on pehme. Seejärel püreesta kogu mass. Vajadusel maitsesta täiendavalt.
Soovitused:
- Soovi korral lisa potti ka 1 tšillikaun
- Võid lisada ka potti paar kooritud ja viilutatud küüslauguküünt
Õuna-rabarberitšatni
Tšatni on tegelikkuses äädikapõhine kaste, mis sobib eelkõige einevate liharoogade juurde. Üldiselt, ega tšatnit tehes näpuga järge ajama ei pea, pigem ikka natuke üht, veidike teist ja veel rohkem kolmandat komponenti. See veidi magus tšatniretsept sobitub hästi pardifileega. Võimalusel hoia seda pärast valmistamist vähemalt ööpäeva jahedas – nii on maitsed täiustunud.
Pane äädikas ja suhkur potti keema. Koori ja eemalda õuntelt südamik ning lõika väiksemateks tükkideks. Lisa potti. Viiluta rabarber ja haki sibul peeneks, lisa potti. Maitseks pane juurde muskaatpähklit ja kaneeli. Lase podiseda potis u 35-45 minutit.Pane hoidis ettevalmistatud purkidesse.
Foto: Ragne Värk